Az utóbbi időben nagy örömömre több olyan érdeklődő emberrel találkoztam, aki egyáltalán nem, vagy nagyon régen vett részt (komoly) hitoktatásban, és szeretnék megismerni, kik vagyunk, mit hiszünk és mit teszünk. Ez a három – kik vagyunk; mit, pontosabban kiben hiszünk; és ebből milyen tettek és élet fakad – elválaszthatatlanul összetartozik. A katolikus egyház „a kereszténység azon része, amely a római pápa fősége alatt, az Egyház hierarchikus szervezetében vallja a katolikus hitet és él az Eucharisztiából és a hét szentségből, vesz részt a liturgiában, és a bűnbánat útját járva törekszik igazodni Krisztust követve az erkölcsi törvényekhez és az evangéliumi tanácsokhoz.” (Magyar Katolikus Lexikon)

Nagyböjt elejétől ezért közös katekizmus-olvasásra hívom mindazokat, akik szeretnék hitünket jobban megismerni. Nem csak a nemrég katolikus hitre térőket és az érdeklődőket, hanem mindenkit, akinek fontos a hit. Akit szeretünk, azt törekszünk jobban megismerni. Isten iránti szeretetünkből fakadni kell a vágynak, hogy jobban megismerjük őt: kinyilatkoztatását, műveit, Egyházát és azt, amit Egyháza a Szentlélek által vezetve megfogalmazott Istenről és az emberről. És hiszem, hogy fordítva is igaz: ha jobban megismerjük az Egyház által megőrzött és a nekünk is ajándékként átadott hitet, jobban megszeretjük Istent, az Egyházat, a liturgiát, a szentségeket… Többet fog jelenteni a szentmise és az imádság is, több köze lesz életünkhöz és talán magunkra és másokra is új szemmel, még inkább új szívvel fogunk tekinteni.

A “Fidei Depositum” kezdetű apostoli konstitúció szerint „egy katekizmusnak hűségesen és szerves egységben kell bemutatnia mind a Szentírás, az Egyház élő hagyománya és a hiteles Tanítóhivatal tanítását, mind az egyházatyák és a szent férfiak és nők lelki örökségét, hogy a keresztény misztériumokat jobban megismertesse, és Isten népének hitét újjáélessze. Figyelemmel kell lennie a tanfejlődésre, melyet a Szentlélek az idők folyamán az Egyháznak adott. (…) A katekizmus tehát újat és régit fog előhozni (vö. Mt 13,52), mert a hit mindig ugyanaz, ugyanakkor mindig új fény forrása.”

Aki kedvet kap a közös olvasáshoz, elmélkedéshez, iratkozzon fel hírlevelünkre: ITT. A heti hírmondóban írjuk meg, melyik szakaszt olvassuk el az adott héten. A jelentkezők kapnak egy katekizmust (Hiszek. Kis katolikus katekizmus címűt, mely a Katolikus Egyház Katekizmusának rövid összefoglalása). A kedd esti szentmisékben az evangélium után az adott témakörről tartok egy nem hosszú összefoglalást és kiegészítést. Március 10-én az 1.1 rész kerül sorra: Mindenki szívében ott rejtőzik a vágy Isten után.

Adja Isten, hogy katolikus hitünk a mi életünkbe is hozzon új fényt!

Ferenc atya